Yetiştiricilerimize ekipman desteği verildi

Yetiştiricilerimize ekipman desteği verildi

Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti, “Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerinde Bakım ve Besleme Şartlarının İyileştirilerek Hayvan Refah Düzeyinin Artırılması Projesi” kapsamında makine ekipman desteği programına katıldı.

Vali Serdengeçti, programda yapmış olduğu konuşmada “Günümüzde büyük kentlere olan göç artarken, ben tam tersine, insanların büyük metropollerden köylerine ve memleketlerine dönerek, üretime odaklanmalarını ve çiftçilikle gurur duymalarını istiyorum.

Bu konuda rahmetli büyükbabamın hatırasıyla o kendisini ‘Rençber’ olarak tanımlar ve çiftçilikle gurur duyardı. Büyükbabam, kendi mesleğinin verdiği tatminin eşsiz olduğuna inanırdı. Bu nedenle, başarının anahtarı, kendi mesleğinize odaklanmak, onu sevmek ve işin önemini anlamaktır.

Çiftçilik, kökenlerimizden gelen kadim bir geleneğin parçasıdır ve ben de zaman zaman bu gelenekten gelen çiftçiliği özlerim. Bu güzel uğraş, aynı zamanda peygamber mesleği olarak kabul edilir. Size daha kolay bir iş yapma olanağı sunacak olan tarım makineleri ve teknolojiyi kullanmanın, işlerinizi kolaylaştırmanıza yardımcı olacağını unutmamalısınız.

Bu nedenle, sizin için çalışan Tarım İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) gibi kurumlar, çeşitli projelerle size destek olmaya çalışmaktadır. Makine çalışsın, el övünsün diye bir deyiş vardır ve bu teknoloji transferi, işlerinizi kolaylaştıracaktır. Bu nedenle DOKAP’a, Tarım İl Müdürlüğüne ve projelere destek veren üretici birliklerine teşekkür etmek istiyorum.

Sizlere her zaman yanınızda olduğumuzu ifade etmek isterim. Saygı ve sevgilerimi sunarım.” ifadelerini kullandı.

Program, yetiştiricilerimize dağıtılan ekipmanlarla sona erdi.

Vali Serdengeçti, program sonrası ise “İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz koordinesinde, DOKAP tarafından %70 finansmanı sağlanan ”Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerinde Bakım ve Besleme Şartlarının İyileştirilerek Hayvan Refah Düzeyinin Artırılması Projesi” kapsamında 148 yetiştiricimize 310 makine ekipman desteği sağladık.

Hayırlı uğurlu olsun.” paylaşımında bulundu.

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK İŞLETMELERİNDE BAKIM VE BESLEME ŞARTLARININ İYİLEŞTİRİLEREK HAYVAN REFAH DÜZEYİNİN ARTIRILMASI PROJESİ

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen bu önemli projenin amacı, Giresun ilinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan çiftçi ailelerin işletmelerinde yaşam standartlarını yükselterek ekonomik ve kaliteli yetiştiriciliğe olanak sağlamak, mera ve yaylacılık faaliyetlerini geliştirmek, hayvan bakım ve besleme konularında iyileştirmeler yaparak hayvan refahını artırmak ve verimli yetiştiriciliğe geçişi teşvik etmektir.

Projenin toplam bütçesi 1 milyon 965 bin 950 lira olarak belirlenmiş olup, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından %70 oranında finanse edilmektedir. Ayrıca çiftçi katkısı da %30 olarak bu projeye destek vermektedir.​

Projeye dahil edilen ekipmanlar şunlardır:

-Şaftlı Koyun Kırkım Makinesi: 20 adet (20 yetiştiriciye fayda sağlayacak.)

-Bileme Makinesi: 20 adet (20 yetiştiriciye fayda sağlayacak.)

-Çift Yönlü Metal Ot Yemlik: 110 adet (39 yetiştiriciye fayda sağlayacak.)

-Tek Yönlü Metal Ot Yemlik: 110 adet (28 yetiştiriciye fayda sağlayacak.)

-Şamandıralı Hayvan Suluğu: 50 adet (41 yetiştiriciye fayda sağlayacak.)

Projenin hedefleri arasında, yemleme, sulama ve kırkım işlemlerinin daha teknik yöntemlerle yapılması, hayvan refah düzeyinin artırılması, üreticilerin yaşam standartlarının iyileştirilmesi, ürünlerin kalitesinin ve verimliliğinin artırılması, hayvanların daha uygun ve hijyenik koşullarda bakım ve beslenmesi, hayvan hastalıklarının önlenmesi, üretim kayıplarının en aza indirilmesi gibi önemli hedefler bulunmaktadır. Aynı zamanda, bu proje Giresun ilinde küçükbaş hayvancılığın altyapısını iyileştirmek için önemli bir örnek teşkil ederek diğer yetiştiricilerin altyapı şartlarını iyileştirmelerine de katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu geliştirmelerle birlikte, küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin iş yükü ve verim kaybı azaltılacak, et, süt ve yapağı kalitesi artırılacak ve hem hayvan refahı yükseltilecek hem de kırsalda yaşayan çiftçi ailelerin sosyo-ekonomik kalkınmalarına katkı sağlanacaktır.

Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti’nin bu projeye katılması, bölge hayvancılığının gelişimine önemli bir destek oluşturuyor.​

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİZE ULAŞIN

HARİTADAKİ YERİMİZ